Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
Definicja "mentata"

mentat

:: mentat ::

Definicja "mentata"

Wg cyklu powieści SF Franka Herberta pt.Diuna: mentat to obywatel klasy Imperium, szkolonej w myśleniu logicznym na nadludzkim poziomie (ludzki komputer). Jako że "mentat" nie jest nazwą osobową lecz określa zbiór desygnatów, czyli osób należących do danej klasy społecznej, należy ten termin w j. polskim pisać z małej litery. Wg treści Diuny, klasa mentatów powstała po Dżihadzie Butlerjańskim, podczas którego ludzkość zniszczyła dorównujące jej intelektualnie maszyny myślące i zakazała ich budowy. Wówczas powstała i zaczęła się rozwijać idea, aby zamiast konstruowania inteligentnych maszyn, doskonalić niektórych ludzi tak, aby przejęli obowiązki, właściwości i możliwości tychże maszyn. Efektem tego było układanie mentatów - tworzenie ludzi kierujących się w rozumowaniu logiką i zasadami naukowości, bezemocjonalnych, zdolnych do obliczeń i trafnych wnioskowań przewyższających możliwości wszystkich innych ludzi. Aby osiągnąć szczyt swoich rozumowych możliwości, mentaci musieli popadać w trans mentacki, objawiający się monotonią ich głosu oraz szklistością ich oczu. W celu pogłębienia transu mentaci zażywali substancje psychoaktywne, takie jak soki Sapho i melanż. Możemy to zaobserwować w adaptacji filmowej Diuny, którą zrealizował David Lynch. Pomysł istnienia mentatów pochodzi z 1963 r. wg kalendarza gregoriańskiego, a jego autorem jest Frank Herbert - pisarz USAński, żyjący w latach 1920-86 kal. greg.

Jako że nie istnieje i nie będzie istniało galaktyczne ludzkie Imperium, terminem "mentat" możemy określać współczesnych i przyszłych ludzi, posiadających cechy mentatów z Diuny. Sam, w tym znaczeniu, byłem mentatem, i w celu powrotu do mentactwa (regułą zaangażowania i konsekwencji) założyłem niniejszy blog.


mentat 9/10/2008 16:20:21 kalendarza gregoriańskiego [Powrót] Komentuj