Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
Crimen

mentat

:: mentat ::

Crimen

Crimen to z łaciny zbrodnia, tytuł powieści historycznej Józefa Hena (polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, wł. Józefa Henryka Cukiera, ur. 1923 r. w Warszawie, dziecięcego współpracownika Janusza Korczaka [tego, który stwierdził, że „nie wolno nam pozostawiać świata takim, jakim jest”]). Powieść, z 1975 roku, została zekranizowana w postaci serialu przez Telewizję Polską w reżyserii Laco Adamika (wł. Ladislava Adamíka, polskiego twórcy pochodzenia słowackiego, ur. 1942 roku).


Akcja rozgrywa się w XVII wieku w Polsce, i prócz tego, iż polecam powieści Hena oraz filmy Adamika, nic więcej nie ujawnię. Chcąc skłonić do refleksji i dać coś do zrozumienia, nie posiadając informacji czy „Crimena” już znasz, nie chcąc zaburzać recepcji powieści lub jej ekranizacji, proszę tylko jak niżej:


Odtwórz fragment ostatniego odcinka serialu z linku, WYŁĄCZNIE od min. 39 sek. 24 do min. 42 sek. 40. Główny bohater (grany przez Bogusława Lindę) otrzymuje, od Żyda który do niego przybył, broń po zmarłym towarzyszu (przyjacielu), i wdaje się z Żydem w krótki, dobitny i refleksyjny dialog o sprawiedliwości oraz etyce na świecie.


http://www.youtube.com/watch?v=U6fFd3Q94aE


- „… Są ludzie którzy uważają że świat jest dobrze urządzony, to są ci ludzie którym jest dobrze. Ale są i tacy panowie, którzy tego świata wcale nie pochwalają. Oni widzą krzywdy … Człowiek, który ma dobre oko, może skorzystać na tym, że świat ma słabe miejsca.


- A inni, ci którzy się nie godzą, wiecznie są nieszczęśliwi?


- Oni też mogą mieć chwilę szczęścia, i to wtedy, kiedy się właśnie na zło nie godzą.”


PS. miałkim, przy recepcji takich polskich filmów, zdają się współczesne bezsensowne przeboje, niby historyczne, „made in USA” (jak „Spartakus”, „Rzym”, „Camelot” czy „Dynastia Tudorów” [ich miałkość i antyhistoryczność można stwierdzić już po samej okoliczności, że wszyscy pierwszoplanowi bohaterowie to osoby młode, atrakcyjne wizualnie, o takiej samej - modnej na początku XXI wieku - tuszy, posturze i stylizacji, kompletnie nieadekwatnej do okresu historycznego oraz statystycznego rozkładu cech populacji].


Głosuj (0)

28/09/2014 16:24:42 kalendarza gregoriańskiego [Powrót] Komentuj